Pendolino pojedzie niedługo do kolejnego miasta? „Musimy zrobić wszystko”

W poniedziałek w szczecińskim urzędzie obradowali posłowie i senatorowie z regionu, którzy pracowali nad listą strategicznych zadań infrastrukturalnych. Politycy poruszyli m.in. temat obwodnicy Szczecina, lotniska w Goleniowie i Pendolino. – Nie może być tak, że Szczecin jest jedynym wielkim miastem, do którego nie dojeżdża Pendolino – powiedział podczas posiedzenia poseł Koalicji Obywatelskiej. Dodał, że „szczytem marzeń byłoby Świnoujście”. Zdjęcie

Już w tym roku Pendolino dojedzie do kolejnego polskiego miasta /Wojciech Strozyk/REPORTER /East News

Już w tym roku Pendolino dojedzie do kolejnego polskiego miasta /Wojciech Strozyk/REPORTER /East News Reklama

W spotkaniu w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie uczestniczyli parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej, PSL-Trzeciej Drogi oraz Prawa i Sprawiedliwości z regionu. 

Inwestycje infrastrukturalne

– Zgodziliśmy się wszyscy, że najważniejsze cały czas są drogi, czyli komunikacja. Z pewnością dopiszemy też do nich drogi żelazne, czyli kolej. Dwa priorytety to dokończenie S3 i S6 – powiedział dziennikarzom w poniedziałek przewodniczący Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego Artur Łącki z KO. Zaznaczył, że dla Koszalina bardzo ważna jest budowa drogi ekspresowej S11, a dla Szczecina – S10. 

Reklama

Polityk KO dodał, że „nie może być tak, że Szczecin jest jedynym wielkim miastem, do którego nie dojeżdża Pendolino„. – To jest chore, że dojeżdża do Kołobrzegu, a nie dojeżdża do Szczecina, więc na pewno w tej kadencji musimy zrobić wszystko, żeby Pendolino dojechało przynajmniej do Szczecina, a szczytem marzeń byłoby Świnoujście – powiedział Artur Łącki. 

Prace budowlane „są na ukończeniu”

Do tego tematu odniósł się również wiceminister infrastruktury, Arkadiusz Marchewka. Polityk poinformował, że według jego wiedzy prace remontowe na trasie kolejowej Warszawa – Szczecin „są na ukończeniu”. – Myślę, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze pod koniec tego roku będziemy mogli skrócić podróż pociągiem z Warszawy do Szczecina do około 4 godzin 50 minut – a może udałoby się to zrobić trochę szybciej – dodał wiceminister. 

Obwodnica Szczecina i lotnisko w Goleniowie

Uczestnicy posiedzenia zgodzili się co do konieczności budowy Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Ich zdaniem przyciągnie ona turystów niemieckich, a także otworzy region na transport z Niemiec i umożliwi dalszy rozwój gospodarczy Szczecina. – Jestem przekonany, że w tej kadencji rozpoczniemy tę budowę i prawie ją skończymy – przekonywał Artur Łącki. 

Parlamentarzyści zwrócili też uwagę na sytuację portu lotniczego Szczecin-Goleniów. Senator Tomasz Grodzki stwierdził, że „odwiedził” niemal wszystkie porty lotnicze w Polsce i jego zdaniem port w Goleniowie jest uboższy w loty i w infrastrukturę.  

Parlamentarzyści zgodzili się co do powstania listy dziesięciu najważniejszych inwestycji dla Pomorza Zachodniego, za którymi będą lobbować. Mają ją zatwierdzić podczas kolejnego posiedzenia zespołu.  

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Przestępcy, a nie więźniowie polityczni INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *