Oszustwo „na zgon”. Wyłudzenia coraz częstsze, to koszmar ubezpieczycieli

W ubiegłym tygodniu media obiegła informacja o zatrzymaniu osób podejrzanych o wyłudzanie od firm ubezpieczeniowych odszkodowań. Podejrzani mieli posługiwać się podrobionymi dokumentami i aktami zgonu. Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, które przywołuje „Rzeczpospolita”, wynika, że w 2022 r. odnotowano 8,6 tys. prób wyłudzenia pieniędzy z polis na życie. Zdjęcie

Oszuści coraz częściej starają się wyłudzić od ubezpieczycieli pieniądze metodą "na zgon" /Artur Szczepański /Reporter

Oszuści coraz częściej starają się wyłudzić od ubezpieczycieli pieniądze metodą „na zgon” /Artur Szczepański /Reporter Reklama

Kilka dni temu warszawscy policjanci zatrzymali trzy osoby podejrzane o wyłudzanie od firm ubezpieczeniowych odszkodowań za sfingowane zgony w wypadkach samochodowych w Stanach Zjednoczonych. Z informacji przekazanych przez policję wynika, że posługiwali się oni m.in. podrobionymi amerykańskimi dokumentami. W ten sposób wyłudzili 1 mln zł. Jak zauważa dziennik, próby wyłudzenia odszkodowań „na zgon” to prawdziwa plaga. Takiego zdania jest Agnieszka Dąbrowska z Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU)

Obywatel Ukrainy chciał wyłudzić 26 mln zł. Upozorował własną śmierć

– W ostatnich latach mieliśmy przykład próby wyłudzenia na dużą skalę. Policja zatrzymała wówczas obywatela Ukrainy, który próbował wyłudzić 26 mln zł z kilkunastu zakładów ubezpieczeń na życie – powiedziała ekspertka w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. 

Reklama

Wyjaśniła, że mężczyzna najpierw zawarł wiele umów ubezpieczenia, a następnie upozorował swoją śmierć. – Pod koniec października 2019 r. do zakładów ubezpieczeń w Polsce zgłosiła się jego matka. Kobieta składała roszczenia o wypłatę świadczeń z tytułu śmierci jej syna – przekazała Dąbrowska.  

Matka Ukraińca twierdziła, że jej syn zginął kilka miesięcy wcześniej w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W jaki sposób ta sprawa ujrzała światło dzienne? Otóż pod koniec 2018 r. mężczyzna otrzymał polskie obywatelstwo. – Posługując się polskimi dokumentami odwiedzał Ukrainę, Wielką Brytanię, Turcję i Cypr. Mężczyzna usłyszał zarzuty i został aresztowany – powiedziała ekspertka cytowana przez dziennik.

Polisy na życie i majątkowe

Agnieszka Dąbrowska zwraca uwagę, że w przestępstwach dotyczących ubezpieczeń na życie „widać nowe trendy„. 

– Wyłudzenia dotyczą najczęściej ryzyk poważnego zachorowania i trwałego inwalidztwa, co ma związek z rosnącą popularnością produktów ochronnych związanych z chorobami i wypadkami – wyjaśniła w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Zauważyła, że oszuści posługują się sfałszowaną dokumentacją, w tym m.in. dowodami zakupu usług medycznych w prywatnych placówkach ochrony zdrowia. – W 95 proc. próba wyłudzenia kończy się odmową wypłaty odszkodowania – dodała. 

Z danych przedstawionych przez PIU wynika, że w 2022 r. oszuści najczęściej próbowali wyłudzić pieniądze z polis majątkowych – 23 tys. przypadków. Niemal trzy razy rzadziej, bo w 8,6 tys. przypadków, podejmowano próby wyłudzenia pieniędzy z polis na życie. „Udaremniono nienależne wypłaty na kwotę 409 mln zł: 51,7 mln zł z polis na życie i 357,3 mln zł – majątkowych” – czytamy w dzienniku.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Szczerze o pieniądzach”: Czas na deregulację Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *