Nowoczesny dworzec PKS niczym ogrody w Singapurze. Znamy datę otwarcia

Nowy Dworzec Metropolitarny w Lublinie zostanie otwarty 12 stycznia w poniedziałek. Jego budowa trwała trzy lata i kosztowała prawie 340 mln zł, z czego blisko 194 mln zł stanowi dofinansowanie z UE. Zdjęcie

Dworzec Metropolitarny w Lublinie zostanie otwarty w styczniu 2024 roku /FOT. MALGORZATA GENCA / POLSKA PRESS/Polska Press/East News /East News

Dworzec Metropolitarny w Lublinie zostanie otwarty w styczniu 2024 roku /FOT. MALGORZATA GENCA / POLSKA PRESS/Polska Press/East News /East News Reklama

Dworzec Lublin jest położony w sąsiedztwie dworca głównego PKP, pomiędzy ulicami Młyńską, Gazową i Dworcową. Obiektem zarządza miejska jednostka Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie. Dyrektor ZTM Grzegorz Malec powiedział podczas briefingu prasowego, że trwa kompletowanie wyposażenia, urządzanie wnętrza oraz adaptacja budynku, a także konfiguracja systemów dyspozytorskich. Udostępnienie dworca dla miejskich linii autobusowych nr 5, 22, 24, 52 i 74 zaplanowano na 8 stycznia, natomiast otwarcie obiektu dla pasażerów nastąpi 12 stycznia.

– 12 stycznia będzie uruchamiana cała funkcjonalność z kasami biletowymi, informacją, pierwszymi przewoźnikami – powiedział Malec.

Reklama Rozwiń

Pasażerowie pojadą do krajów Europy

Zastępca prezydenta Lublina Artur Szymczyk uzupełnił, że 13 i 14 stycznia na terenie dworca odbędą się dni otwarte, żeby mieszkańcy mogli zapoznać się z nowym budynkiem. Zapytany przez media o przewoźników powiedział, że będą się oni stopniowo przenosić z obecnie funkcjonującego dworca autobusowego na Podzamczu. Obiektem zarządza spółka Lubelskie Dworce, której właścicielem jest samorząd województwa. 

– Ten proces będzie trwał. Mam nadzieję, że do połowy roku powinniśmy ten temat domknąć – stwierdził Szymczyk.

Malec dodał, że ZTM prowadzi kampanię informacyjną wśród przewoźników i zrzeszających ich organizacji, pokazuje przedsiębiorcom nowy dworzec i prawie wszyscy zadeklarowali, że chcą się przenieść. – Prowadzimy rozmowy ze stowarzyszeniami i z poszczególnymi przewoźnikami, krajowymi i międzynarodowymi. Podpisujemy już pierwsze uzgodnienia o korzystaniu z przystanków, mamy już prawie 50 kierunków – powiedział.

Dyrektor ZTM poinformował, że zainteresowany kursami z nowego dworca jest m.in. FlixBus. W planach przewoźników są połączenia m.in. z francuskim Lyonem, Tallinnem w Estonii i ukraińskim Kijowem. Jak podkreślił, zmiany będą wprowadzane z szacunkiem do przyzwyczajeń pasażerów i przewoźników.

Symbol miasta niczym opera w Sydney

Jak stwierdził prezydent Lublina Krzysztof Żuk, nowy dworzec jest „supernowoczesnym i energooszczędnym centrum komunikacyjnym„, które spełnia wszystkie wymagania XXI w. – To domknięcie inwestycji, które budują nowoczesny, bezpieczny, przyjazny transport publiczny – stwierdził.

Zdaniem marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego nowy dworzec będzie symbolem miasta, wizytówką regionu i porównał go do charakterystycznego budynku opery w Sydney w Australii.

18 grudnia 2020 r. lubelski ratusz zawarł z firmą Budimex umowę na budowę trzykondygnacyjnego dworca autobusowego, parkingiem podziemnym dla 174 samochodów, placem peronów odjazdowych i przyjazdowych, a także przebudowę pl. Dworcowego i sąsiadujących dróg. Prace budowlane miały zakończyć się 15 maja br., ale ratusz zawarł z wykonawcą aneks do umowy, w którym datę końcową wyznaczono na 20 października. Jak informowano, wpływ na wydłużenie budowy miały kolejne nieplanowane roboty dodatkowe oraz zamienne.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Finanse to nie tabu Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *