Naklejki na owocach i warzywach muszą zniknąć. UE chce wprowadzić zakaz

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce plastikowe naklejki na owocach i warzywach przejdą do historii. Nad nowymi przepisami mającymi ograniczyć produkcję plastiku pracuje Unia Europejska (UE) – prace nad rozporządzeniem dobiegają końca. Naklejki mają zniknąć m.in. z jabłek, bananów, pomarańczy czy pomidorów i ogórków. Do pomysłu odniosło się Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Zdjęcie

UE chce wprowadzić zakaz przyklejania plastikowych naklejek przez producentów warzyw i owoców /123RF/PICSEL

UE chce wprowadzić zakaz przyklejania plastikowych naklejek przez producentów warzyw i owoców /123RF/PICSEL Reklama

  • UE chce wprowadzić zakaz przyklejania plastikowych naklejek na owoce i warzywa.
  • Zakaz obejmie m.in. jabłka, banany, pomarańcze czy pomidory.
  • MKiŚ już rozpoczęło prace nad rozszerzoną odpowiedzialnością producentów tworzyw.
  • Rocznie na całym świecie zużywamy ok. 430 mln ton plastiku.

Plastikowe naklejki na jabłkach, pomarańczach, bananach czy pomidorach i ogórkach od lat uprzykrzają życie konsumentom – zanim bowiem zjemy owoc lub inne warzywo musimy je nie tylko umyć, ale również pozbyć się przyklejonej etykiety. Wiele wskazuje na to, że niedługo ten problem zniknie.  

Reklama

W UE jest negocjowane rozporządzenie PPWR (ang. Packaging and Packaging Waste Regulation), które ma zmienić podejście obywateli państw europejskich do plastiku – projekt rozporządzenia w zakresie opakowań i odpadów opakowaniowych na poziomie UE. Zmiany mają pozwolić zapewnić wysoki poziom ochrony środowiska na rynku wewnętrznym UE oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i higieny żywności. Celem zmian jest także ułatwienie osiągnięcia państwom członkowskim celów w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów opakowaniowych.

UE chce zmian: Koniec naklejek na owocach i warzywach. „Uzależniliśmy się”

Do planów wprowadzenia zakazu przyklejania plastikowych naklejek przez producentów warzyw i owoców podczas briefingu dotyczącego konferencji Sustainable Industry Lab 2024 odniosła się wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. – Uzależniliśmy się od opakowań plastikowych i myślę, że można to porównać do nałogu, ponieważ plastiki są dla nas wygodne i tanie – powiedziała wiceministra, cytowana przez portal Forsal.pl. – Będziemy musieli zrezygnować z pewnych elementów jak np. z plastikowych naklejek na pomarańczach czy jabłkach. To wszystko zniknie – dodała Sowińska. 

Jak poinformowała wiceministra klimatu, w Polsce już trwają przygotowania do wprowadzenia nowych przepisów, a w ministerstwie rozpoczęto prace nad rozszerzoną odpowiedzialnością producentów tworzyw. W dodatku w przyszłym roku zostanie wprowadzony system kaucyjny, co wszystko ma złożyć się na poprawę ochrony środowiska. – Te zmiany będą związane ze zmianami nawyków konsumentów, co może być trudne – dodała Sowińska. 

Rocznie produkujemy 430 mln ton plastiku

Plastik jest dla środowiska ogromnym problemem, a wyzwaniu muszą sprostać światowi politycy. – Według najnowszych statystyk rocznie na całym świecie zużywamy ok. 430 mln ton plastiku. Z tej ilości 2/3 to są opakowania jednorazowe: butelki, foliówki, opakowania do żywności – powiedziała wiceministra. 

Obecnie toczą się negocjacje, zarówno na poziomie europejskim, jak i światowym, na temat ograniczenia ilości plastiku w środowisku. – W UE kończone są właśnie prace nad rozporządzeniem PPWR – podkreśla Sowińska.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Prezydenci i premierzy” o inflacji. „Zgodnie z podręcznikiem, to trzeba by było poczekać” Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *