Najwyższa emerytura w Polsce. Po waloryzacji dostaje prawie 50 tys. zł

Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce? Najwyższą emeryturę w Polsce otrzymuje emeryt z województwa śląskiego, który od ZUS dostaje prawie 50 tys. zł. Mężczyzna jeszcze przed marcową waloryzacją emerytur był emerytalnym rekordzistą. Od 1 marca 2024 jego ogromne świadczenie jeszcze wzrosło. Interia Biznes zapytała ZUS o nową kwotę najwyższej emerytury. Zdjęcie

Najwyższa emerytura w Polsce. Po waloryzacji dostaje prawie 50 tys. zł. /rochu2008 /123RF/PICSEL

Najwyższa emerytura w Polsce. Po waloryzacji dostaje prawie 50 tys. zł. /rochu2008 /123RF/PICSEL Reklama

  • Najwyższa emerytura w Polsce należy do mieszkańca Śląska, któremu oddział ZUS w Zabrzu wypłaca miesięcznie niemal 50 tys. zł.
  • Rekordzista pracował na swoją emeryturę ponad 60 lat i ani razu w trakcie pracy nie brał zwolnienia lekarskiego.
  • Do wysokości rekordowej emerytury przyczynia się jednak nie tylko długość stażu pracy, ale także sam wiek rekordzisty.

Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce?

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48 673,53 zł. Rekordowe świadczenie oddział ZUS w Zabrzu wypłaca mieszkańcowi Śląska. Jego wysoka emerytura już w 2023 roku była rekordowa i wynosiła 43 412 zł. Tym samym przewyższała średnią emeryturę wypłacaną wówczas ponad 12 razy. Jak przyznał bowiem ZUS, przeciętne świadczenie emerytalne w ubiegłym roku wynosiło 3457 zł.

Reklama

Najwyższa emerytura w Polsce. Dostaje prawie 50 tys. zł za 62 lata pracy bez L4

ZUS takiej emerytury jeszcze nie wypłacał. W ubiegłym roku mieszkaniec Śląska już był rekordzistą, ale po tegorocznej marcowej waloryzacji, która podniosła kwoty emerytur o 12,12 proc. świadczenie rekordzisty wzrosło o 5261 zł.

Na najwyższą emeryturę w kraju rekordzista pracował aż 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni. W tym czasie ani razu nie brał zwolnienia lekarskiego. Swoje świadczenie emerytalne zaczął pobierać dość późno, bo ponad 20 lat po przekroczeniu wieku emerytalnego

– Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku 86 lat i ma za sobą ponad 62 lata i 5 miesięcy „czystej” pracy, bez zwolnień chorobowych i innych nieskładkowych okresów. Okresów nieskładkowych ma niespełna 5 lat – przekazała śląska rzeczniczka ZUS Beata Kopczyńska.

Nie tylko lata pracy, ale i wiek. Tym wyższa emerytura z ZUS, im starszy senior

Jednak nie tylko długość stażu pracy i brak L4 w jej trakcie wpłynął na wysokość rekordowej emerytury. ZUS przypomina, że im później zawnioskujemy o emeryturę, tym większą możemy dostać z powodu lat dożycia, jakie nam zostają. Im mniej lat statystycznego dalszego trwania życia, tym przez mniejszą liczbę dzielony jest wypracowany kapitał. Gdy rekordzista przechodził więc na emeryturę w wieku 86 lat, suma odłożonych przez niego składek była dzielona przez mniejszy współczynnik, niż gdyby zrobił to wcześniej.

– Późniejsze przejście na emeryturę sprawia, że statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co daje nam wyższą emeryturę – podsumowuje Kopczyńska.

Przemysław Terlecki

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Rząd zapowiada kontynuację wakacji kredytowych Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *