Nadpłata PIT. Co to znaczy i kiedy skarbówka wyśle zwrot?

Nadpłata PIT – co to znaczy, że wystąpiła nadpłata podatku w rozliczeniu? Pytanie to bez wątpienia pojawi się w głowie niejednego podatnika rozliczającego się z fiskusem. W wypadku nadpłaty PIT mowa o prawdziwym powodzie do radości. Wystąpienie nadpłaty oznacza bowiem gwarancję, że skarbówka wyśle zwrot pieniędzy. Zdjęcie

Nadpłata PIT. Co to znaczy i kiedy skarbówka wyśle zwrot? /123RF/PICSEL

Nadpłata PIT. Co to znaczy i kiedy skarbówka wyśle zwrot? /123RF/PICSEL Reklama

  • Nadpłata PIT może, choć nie musi, wystąpić w ramach rozliczenia deklaracji podatkowej z poprzedni rok.
  • Występuje ona w sytuacji, gdy w ciągu roku w zaliczkach na podatek przekażemy więcej od kwoty rzeczywistego podatku do zapłacenia.
  • Im szybciej złożymy PIT, tym szybciej dostaniemy zwrot ze skarbówki, jeśli wystąpiła u nas nadpłata.

Nadpłata PIT to dobra wiadomość dla podatnika. Pytania dotyczące tego, czym nadpłata ma być, co roku pojawiają się wśród tych, którzy samodzielnie rozliczają swoją deklarację podatkową. Ta widnieje na przykład w usłudze Twój-ePIT, gdzie na stronie z podsumowaniem danych dotyczących deklaracji podatkowej znaleźć można u dołu kwotę nadpłaty PIT.

Reklama

Nadpłata PIT co to znaczy? Skarbówka wyśle zwrot pieniędzy

Nadpłata PIT występuje, gdy płacone w trakcie roku zaliczki na podatek okażą się wyższe od rocznej kwoty podatku do zapłacenia. Powstała tak nadpłata jest następnie przeznaczona do zwrotu dla podatnika. Zwrot nadpłaconego podatku ze skarbówki to niewątpliwie najprzyjemniejszy element rozliczeń deklaracji PIT.

Nadpłata PIT może wystąpić u każdego z podatnika i to niezależnie od tego, czy rozliczamy się na PIT-37, PIT-36 czy za pośrednictwem innej deklaracji podatkowej. Wystarczy, by w trakcie roku zostały odprowadzone zaliczki na podatek, które dały w sumie wyższą kwotę od podatku do zapłacenia. Urząd skarbowy nie położy ręki na tych pieniądzach, tylko wyśle zwrot podatku.

Jak otrzymać nadpłatę PIT? Kiedy urząd skarbowy wyśle pieniądze?

Aby otrzymać nadpłatę podatku PIT nie trzeba nic skomplikowanego robić, gdy już ta wystąpi. Wystarczy jedynie przekazać naszą deklarację podatkową do urzędu skarbowego. Jeśli z wyliczeń wyjdzie, że doszło do nadpłaty PIT, mamy zagwarantowany zwrot podatku.

Podatnik z nadpłatą, który złożył deklarację do skarbówki drogą elektroniczną, zwrot otrzyma w ciągu 45 dni. Natomiast nawet do 3 miesięcy na zwrot poczekać mogą podatnicy, którzy rozliczają się na formularzu papierowym.

Im wcześniej złożysz deklarację, tym prędzej dostaniesz zwrot

Niezależnie od terminów, jakie obowiązują urzędy skarbowe względem wypłacania zwrotu z tytułu nadpłaty PIT, praktyka jasno pokazuje: wcześniej złożony wniosek, to wcześniej otrzymana zwrot z nadpłaty. Jeśli odpowiednio szybko uporamy się z rozliczeniem podatków za 2023 rok, pieniądze ze skarbówki otrzymać możemy jeszcze nawet w lutym.

Przemysław Terlecki 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy działanie WOŚP to dowód, że państwo abdykowało? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *