Marian Banaś jednoznacznie o fuzji Orlenu z Lotosem: Kwota była zaniżona

Marian Banaś wskazał w programie „Gość Wydarzeń” w Polsat News, że „można jednoznacznie stwierdzić”, że kwota, za jaką sprzedano aktywa Lotosu w ramach fuzji z Orlenem, była „zaniżona”. Jednocześnie szef Najwyższej Izby Kontroli wskazał, że efekt pracy urzędników badających wspomnianą transakcję zostanie niedługo opublikowany. Zdjęcie

Marian Banaś nie ma wątpliwości - kwota, za którą sprzedano aktywa Lotosu, była zbyt niska /Polsat News /Polsat News

Marian Banaś nie ma wątpliwości – kwota, za którą sprzedano aktywa Lotosu, była zbyt niska /Polsat News /Polsat News Reklama

– Na podstawie danych, które uzyskaliśmy od Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że doszło do zaniżenia takiej kwoty – w tej sposób odpowiedział prezes NIK Marian Banaś, zapytany o fuzję Orlenu i Lotosu i ewentualnego zaniżenia sumy, jaką zapłaciły podmioty trzecie za udziały w Lotosie. 

Jednak szef NIK wskazał, że dokładna kwota jest „trudna do ustalenia”, ponieważ do tego niezbędne jest „przeprowadzenie kontroli w Orlenie”, do której nie doszło. Przypomnijmy, że władze koncernu paliwowego odmówiły wpuszczenia urzędników z NIK, w sprawie której Izba skierowała zawiadomienie do prokuratury o możliwym popełnieniu przestępstwa.

Reklama

– Na podstawie danych, jakie uzyskaliśmy do tej pory można jednoznacznie stwierdzić, że doszło do zaniżenia ceny w czasie fuzji Orlenu i Lotosu – dodał Marian Banaś. Raport, który ma zaprezentować efekt pracy kontrolerów z NIK, a który będzie dotyczyć wspomnianej fuzji dwóch państwowych spółek, zostanie opublikowany 5 lutego. 

Prezes NIK odniósł się także do wydawania środków z Funduszu Sprawiedliwości przez poprzedniego szefa resortu Zbigniewa Ziobrę. Jak wskazał Marian Banaś, 250 milionów złotych zostało wydane „niezgodnie z prawem”.

Fuzja Orlenu z Lotosem zostanie dokładnie sprawdzona. Prokuratora wszczęła postępowanie

Choć raport NIK poznamy dopiero w przyszłym tygodniu, tak część ustaleń kontrolerów zdążyła już trafić do mediów. Jak przed tygodniem informował Bussines Insider Polska, w opinii urzędników „Orlen zbył podmiotom prywatnym aktywa co najmniej o 5 mld zł poniżej szacowanej przez NIK ich wartości, w tym zbycie udziałów Rafinerii Gdańskiej na rzecz Aramco nastąpiło poniżej wartości wyceny o ok. 3,5 mld zł”. 

Sprawa trafiła również do Prokuratury Okręgowej w Płocku, która poinformowała o wszczęciu śledztwa w związku z możliwym przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków przez członków zarządu Orlenu oraz inne osoby, które mogło skutkować wyrządzeniem szkody nie mniejszej niż 4 mld zł. Taki rozwój wypadków skomentował szef płockiego koncernu, Daniel Obajtek.

W rozmowie z TV Republika prezes Orlenu wskazał, że „cały proces został przeprowadzony należycie”. Nad fuzją miało współpracować 23 instytucje polskie i międzynarodowe i to one ustaliły wyceny. Jednocześnie w opinii Obajtka część Rafinerii Gdańskiej, która trafiła w ręce Saudi Aramco, „została sprzedana za cenę rynkową”.

Natomiast premier Donald Tusk w czasie konferencji prasowej wskazał, że „jest za wcześnie, aby powiedzieć, czy powstaną prawne przesłanki, które umożliwiłyby unieważnienie decyzji” o połączeniu obu spółek. Jednak jego zdaniem „bezdyskusyjne” jest twierdzenie, że Polska na tej transakcji „straciła miliardy” i „istotny element suwerenności w największej firmie paliwowej”. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Przestępcy, a nie więźniowie polityczni INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *