LPP prowadzi biznes w Rosji? Jest stanowcza reakcja spółki

Przedstawiciele LPP zaprzeczyli informacjom mówiącym o tym, że spółka jest właścicielem biznesu rosyjskiego i prowadzi swoją działalność na terenie Rosji. Doniesienia te przedstawiono w raporcie Hindenburg Research. Po publikacji tych informacji kurs akcji spółki runął o ponad 27 proc. Po południu spółka poinformowała, że złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zdjęcie

Akcje LPP zanurkowały po doniesieniach Hindenburg Reasearch /123RF/PICSEL

Akcje LPP zanurkowały po doniesieniach Hindenburg Reasearch /123RF/PICSEL Reklama

LPP nie jest właścicielem biznesu rosyjskiego. W maju 2022 r. spółka podpisała umowę sprzedaży 100 proc. udziałów w RE Trading OOO, co zostało potwierdzone i uprawomocnione decyzją sądu rosyjskiego. Spółka nie prowadzi działalności handlowej na terenie Federacji Rosyjskiej” – napisano.

Jak dodano, LPP ani pośrednio, ani bezpośrednio nie kontroluje obecnych właścicieli i dyrektorów spółki, która zakupiła RE Trading OOO. Kupujący jest niezależną firmą, z którą LPP „nie wiążą żadne powiązania kapitałowe ani osobowe”.

Są dowody na sprzedaż na rynku rosyjskim?

Jak przypomniała spółka, w ramach umowy sprzedaży strony przewidziały okres przejściowy transakcji, w którym kupujący sukcesywnie przejmuje całkowitą samodzielność nad poszczególnymi obszarami działalności przedsiębiorstwa. Okres ten ustalono maksymalnie do 2026 roku.

Reklama

Hindenburg Research, firma specjalizująca się w dochodzeniach finansowych i zajmująca krótkie pozycje na akcjach wybranych firm, poinformowała w opublikowanym w piątek raporcie, że zajęła krótką pozycję na akcjach LPP. 

Według autorów raportu dezinwestycja przez LPP aktywów w Rosji była pozorna, a z dowodów wynika, że LPP nadal sprzedaje na rynku rosyjskim, wykorzystując do zaopatrywania tego rynku Kazachstan.

„Spółka analizuje szczegółowo opublikowany przez Hindenburg Research materiał. Z uwagi na jego obszerność spółka potrzebuje czasu, żeby merytorycznie ustosunkować się do zawartych tam twierdzeń. Jednakże już pobieżna lektura materiału pokazuje, że zawiera on nieprawdziwe informacje na temat działalności LPP” – napisano w komunikacie LPP.

„LPP jest filarem rynku finansowego”

Według LPP raport Hindenburg Reasearch to element przygotowywanego od 5 miesięcy ataku dezinformacyjnego celującego w spadek kursu akcji spółki. Spółka nie wyklucza, że to działanie może być próbą przejęcia wpływów w LPP przez podmioty trzecie.

„LPP od kilku miesięcy monitoruje sytuację związaną z atakiem skierowanym przeciwko spółce, mającym na celu manipulację kursem akcji. Z pozyskanych informacji wynika jednoznacznie, że atak jest inspirowany przez osoby, których celem jest uzyskanie korzyści na utracie wartości akcji LPP” – napisano.

Mechanizm działania polegający na ataku medialnym i jednoczesnym zajęciu krótkich pozycji na akcjach LPP jest podobny do tego przeprowadzonego kilka lat temu na międzynarodowy konglomerat Adani Group z udziałem tych samych podmiotów” – dodało LPP.

KNF reaguje na sytuację LPP

LPP wskazało w komunikacie, że jest filarem polskiego rynku finansowego, jednym z największych pracodawców i płatników podatków w Polsce.

Notowania LPP zareagowały na raport Hindenburg mocnym spadkiem, zniżkując nawet blisko 30 proc. O godz. 13:40 handel na akcjach LPP był zawieszony.

LPP

LPP prowadzi biznes w Rosji? Jest stanowcza reakcja spółki - INFBusiness

11 450,0000 -6 380,0000 -35,78% akt.: 15.03.2024, 17:30

  • Otwarcie 14 300,0000
  • Max 15 300,0000
  • Min 10 910,0000
  • Kurs odniesienia 17 830,0000
  • Suma wolumenu 96 509
  • Suma obrotów 1 146 134 620
  • Widełki dolne 10 900,0000
  • Widełki górne 16 000,0000

Zobacz również: CCC CDRL ESOTIQ Wyszukaj inne

  • Aby wyszukać rozpocznij wpisywanie nazwy waloru

LPP prowadzi biznes w Rosji? Jest stanowcza reakcja spółki - INFBusiness

Do sytuacji na rynku odniosła się Komisja Nadzoru Finansowego. Zapewniono, że przygląda się sprawie ze względu na możliwe nieprawidłowości.

„Każdy przypadek, w którym pojawiają się wątpliwości dotyczące prawidłowości wykonywania przez spółki publiczne obowiązków informacyjnych lub podejrzenia o manipulację akcjami, jest poddawany przez Urząd KNF wszechstronnej i wnikliwej analizie, a w uzasadnionych sytuacjach podejmowane są przez Komisję stosowne działania nadzorcze. Tak też się dzieje w obecnym przypadku spółki LPP” – czytamy w oświadczeniu przesłanym Interii przez KNF.

LPP składa zawiadomienie do prokuratury

Po południu LPP poinformowało, że złożyło do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę spółki

„W dniu dzisiejszym do prokuratury zostały złożone zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę LPP i jej akcjonariuszy, inwestorów giełdowych, zagrażające bezpieczeństwu rynku finansowego. Podstawą zawiadomienia są nieprawdziwe bądź zmanipulowane informacje opublikowane w dniu dzisiejszym w materiale Hindenburg Research” – napisano w komunikacie. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Koniec z zerowym VAT-em na żywność Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *