Korea Południowa. Premia za urodzenie dziecka, firma wypłaci 300 tys. zł

Południowokoreańska firma oferuje 75 000 dol., czyli ok. 300 tys. zł, za urodzenie każdego dziecka. Dodatkowe pieniądze mają być wypłacane również mężczyznom. Wszystko po to, żeby poprawić wskaźnik urodzeń, bowiem Korea Południowa stoi przed ryzykiem katastrofy demograficznej. Zdjęcie

Południowokoreańska firma budowlana pracownikom za każdym razem, kiedy urodzi się im dziecko /123RF/PICSEL

Południowokoreańska firma budowlana pracownikom za każdym razem, kiedy urodzi się im dziecko /123RF/PICSEL Reklama

  • Firma budowlana z Korei Południowej zapłaci pracownikom za każdym razem, kiedy urodzi się im dziecko.
  • Pracodawca oferuje pracownikom 75 000 dol., czyli ok. 300 tys. zł.
  • Kraj zmaga się z katastrofą demograficzną. Wypłacanie dodatków ma pomóc walczyć z coraz niższym wskaźnikiem urodzeń.

Południowokoreańska firma budowlana jest gotowa zapłacić miliony dolarów, aby pomóc naprawić koszmarnie niski wskaźnik urodzeń w kraju – podaje amerykańska stacja CNN. Jak przekazał stacji rzecznik firmy, ze świadczenia mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Reklama

Katastrofa demograficzna w Korei Południowej

Nad krajem wisi widmo katastrofy demograficznej. Korea Południowa ma najniższy na świecie współczynnik dzietności wynoszący 0,78 w 2022 roku. Według prognoz Koreańskiego Urzędu Statystycznego wskaźnik ten ma dalej spadać do 0,65 w 2025 roku. 

Demograficzna bomba zegarowa tyka nie tylko nad Koreą. Problem dotyka również inne kraje Azji Wschodniej – społeczeństwa gwałtownie się starzeją zaledwie kilka dekad po gwałtownej industrializacji. Jak podaje stacja, specyfika problemu starzejącego się społeczeństwa jest jednak inna niż np. w Europie. Kraje takie, jak Korea Południowa, Japonia czy Chiny unikają masowej imigracji, przez co trudniej jest im stawić czoła spadającej populacji w wieku produkcyjnym.

Pracodawca zapłaci za urodzenie dziecka. Ogromna premia

Pomóc w rozbrojeniu bomby demograficznej chce Booyoung Group, firma budowlana z siedzibą w Seulu. – Oferujemy naszym pracownikom bezpośrednie wsparcie finansowe, aby pomóc złagodzić obciążenie finansowe związane z wychowywaniem dzieci – powiedział prezes Booyoung Group, Lee Joong-keun. 

Firma planuje płacić pracownikom 100 milionów wonów koreańskich (75 000 dolarów) za każdym razem, gdy urodzi im się dziecko. Firma dodała także, że wypłaci łącznie 7 miliardów wonów koreańskich (5,25 miliona dolarów) w gotówce pracownikom, którzy od 2021 roku urodzili 70 dzieci – poinformowano w oświadczeniu. 

Dodatkowo pracownicy z trójką dzieci będą mieli możliwość wyboru pomiędzy otrzymaniem 300 milionów wonów koreańskich (225 000 dolarów) w gotówce lub wynajmowaniem mieszkania, jeśli rząd udostępni grunt pod ich budowę. 

Prezes koreańskiej firmy ma nadzieję, że zakład zostanie zauważony jako firma, która „przyczynia się do zachęcania do rodzenia dzieci… i martwienia się o przyszłość kraju”, a ich działania zostaną docenione przez pracowników i opinię publiczną.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Prezydenci i premierzy” o inflacji. „Zgodnie z podręcznikiem, to trzeba by było poczekać” Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *