Komisarz Janusz Wojciechowski napisał list do premiera. Chodzi o rolników

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zwrócił się do premiera Donalda Tuska. Chodzi o możliwość przedłużenia pomocy dla przedsiębiorców i rolników w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. „Potrzebny jest tutaj głos Polski” – pisze komisarz w liście do szefa rządu, z którego treścią zapoznała się Interia. Zdjęcie

Komisarz Wojciechowski zwrócił się do premiera ws. pomocy dla rolników /Tomasz Jastrzebowski/REPORTER /Reporter

Komisarz Wojciechowski zwrócił się do premiera ws. pomocy dla rolników /Tomasz Jastrzebowski/REPORTER /Reporter Reklama

„Zwracam się do Pana z sugestią o podjęcie, w ramach prac Rady Europejskiej, kwestii przedłużenia tymczasowych kryzysowych ram środków pomocy w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji na Ukrainę” – napisał we wtorek w liście do Donalda Tuska Janusz Wojciechowski. 

Chodzi o możliwość udzielania przez poszczególne państwa UE pomocy publicznej dla podmiotów gospodarczych (w tym rolników) dotkniętych skutkami agresji Rosji na Ukrainę. 

Tymczasowe ramy kryzysowe wygasają w czerwcu 2024 roku. „Dalsza pomoc krajowa dla rolników w tym trybie – bez ich przedłużenia – nie będzie możliwa” – podkreśla Wojciechowski w liście, z którego treścią zapoznała się nasza redakcja. Tymczasem Polska była krajem, który w największym stopniu korzystał z możliwości udzielania takiej pomocy.

Reklama

Komisarz Wojciechowski apeluje do premiera. „Zwracam się z sugestią”

Wojciechowski jest unijnym komisarzem ds. rolnictwa. Jego kandydatura na to stanowisko była zgłoszona przez rząd PiS. Ostatnio starł się z premierem Tuskiem przy okazji protestów rolników ws. Zielonego Ładu. Wcześniej jego dymisji chciał też Jarosław Kaczyński.

Teraz jednak Wojciechowski zwraca się w liście do szefa polskiego rządu „z sugestią” o podjęcie działań w sprawie, o którą zabiega sam Wojciechowski. Chodzi o to, by Polska poruszyła w ramach prac Rady Europejskiej kwestię możliwości udzielania wsparcia publicznego podmiotom gospodarczym poszkodowanym z powodu wojny w Ukrainie. 

Tymczasowe ramy takiej pomocy publicznej zostały przyjęte 2 lata temu, w marcu 2022 roku, „w celu wsparcia krajowego dla podmiotów gospodarczych dotkniętych gospodarczymi skutkami tej agresji” – wskazuje w liście adresowanym do premiera Wojciechowski. „Głównymi beneficjentami tej pomocy są sektory pozarolnicze, ale z mojej inicjatywy do tych ram pomocy publicznej włączeni zostali również rolnicy” – podkreśla komisarz.

Jak podaje, od maja 2022 do chwili obecnej 22 państwa członkowskie, za zgodą Komisji Europejskiej, udzieliły swoim rolnikom pomocy publicznej na łączną kwotę około 10 miliardów euro. „Zdecydowanie największą pomoc – około 4 miliardów euro – udzieliła Polska” – wskazuje Wojciechowski.

„W ciągu ostatnich 2 lat Komisja Europejska zatwierdziła 16 transz pomocy publicznej, między innymi na dopłaty do nawozów, do zbóż, do kredytów, do paliwa i innych. Pomoc ta była wielkim wsparciem dla rolników dotkniętych gospodarczymi skutkami wojny takimi jak wzrost cen energii i nawozów czy też wzrost importu z Ukrainy i destabilizacja rynku zbóż – i pozwalała im przetrwać dramatyczny kryzys” – podkreśla komisarz UE ds. rolnictwa.

„Potrzebny jest tutaj głos Polski”

Tymczasowe ramy kryzysowe wygasają w czerwcu 2024 roku. Dalsza pomoc krajowa dla rolników w tym trybie nie będzie możliwa, o ile ramy nie zostaną przedłużone. „Dotychczas Komisja nie przewiduje przedłużenia tych ram (choć zwracałem się o to przedłużenie w ramach wewnętrznych prac Komisji)” – wskazuje Wojciechowski. „Nie ma też w tej sprawie żadnych inicjatyw państw członkowskich” – dodaje.

„Panie Premierze, z mojej strony podnoszę ten problem w ramach wewnętrznych prac Komisji, ale bardzo potrzebny jest tutaj głos Polski, której rolnicy w największym stopniu są dotknięci skutkami gospodarczymi wojny na Ukrainie i która dotychczas w największym stopniu korzystała z możliwości pomocy publicznej dla rolników” – apeluje Janusz Wojciechowski w liście.

„Przedłużenie ram pomocy publicznej jest tym bardzie uzasadnione, że, jak Panu wiadomo, na trzeci kolejny rok przedłużana jest liberalizacja handlu z Ukrainą (do czerwca 2025 roku), liberalizacja mająca negatywny wpływ na sytuację rolników w UE, a szczególnie w Polsce” – dodał komisarz.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Jak to jest z intuicją sprawiedliwościową? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *