Jak przeszczep włosów, to tylko w Turcji. Zostawiają tam miliardy

Turcja stała się głównym celem turystyki medycznej, szczególnie w dziedzinie przeszczepiania włosów – czytamy w lokalnym dzienniku „Daily Sabah”. Nad Bosforem działają setki klinik specjalizujących się w tego rodzaju zabiegach, które – co istotne – są o wiele tańsze niż w krajach zachodniej Europy czy w Stanach Zjednoczonych. Zdjęcie

Turcja stała się światowym centrum przeszczepów włosów / Isa Terli/Anadolu Agency /AFP

Turcja stała się światowym centrum przeszczepów włosów / Isa Terli/Anadolu Agency /AFP Reklama

W rozmowie z „Daily Sabah” dr Mehmet Erdogan, współzałożyciel jednego z ośrodków przeszczepiania włosów, opisał historię swojego pacjenta, 27-latka z USA, odwiedził niedawno Stambuł w celu poddania się temu zabiegowi. Pacjent, który zaczął tracić włosy dziesięć lat temu, wprost mówił o tym, że w kraju musiałby zapłacić za przeszczep włosów 30 tys. dolarów. Lokalna klinika za samo przeszczepienie włosów z przodu głowy życzyła sobie 15 tys. dolarów, a za drugi zabieg, obejmujący resztę chorego obszaru – drugie tyle.

Po dwóch latach poszukiwania jak najtańszej oferty, mężczyzna zdecydował się na przylot do Turcji, właśnie ze względu na przystępność cenową. Jak powiedział, cena przeszczepu włosów w tym kraju jest od trzech do czterech razy niższa niż w USA.

Reklama

Od szczegółu dr Erdogan przeszedł płynnie do ogółu, zwracając uwagę na zauważalny wzrost liczby pacjentów z zagranicy, szczególnie z USA, którzy przybywają do Turcji, by poddać się przeszczepowi włosów. – Po pandemii liczba naszych pacjentów z USA wzrosła o 150 procent – powiedział lekarz. 

– Wbrew błędnemu przekonaniu, że nasi pacjenci pochodzą wyłącznie z Bliskiego Wschodu, osoby zgłaszające się na leczenie przyjeżdżają w dużej mierze z Europy i Ameryki – dodał. Według medyka, w Stanach Zjednoczonych koszt zabiegu przeszczepiania włosów waha się od 7 tys. dolarów do 15 tys. dolarów, podczas gdy w Turcji cena mieści się w przedziale od 4 tys. dolarów do 10 tys. dolarów.

Rynek przeszczepów włosów w Turcji wart jest miliardy

W rozmowie z agencją informacyjną Anadolu prezes Tureckiego Stowarzyszenia Turystyki Medycznej, dr Servet Terziler, oszacował wydatki poniesione przez obcokrajowców na przeszczepy włosów w Turcji w 2022 r. na około 2 mld dolarów. Zabiegowi temu poddało się w ubiegłym roku nad Bosforem blisko milion osób. 

Wśród pacjentów tureckich klinik zajmujących się transplantacją mieszków włosowych dominowali Europejczycy (lekarz wymienił m.in. Szwedów, Norwegów, Duńczyków, Brytyjczyków, Hiszpanów, Włochów, Francuzów i Niemców), ale do Turcji przylatywali na zabiegi także Brazylijczycy, Argentyńczycy, Kanadyjczycy, Australijczycy i mieszkańcy Izraela, jak również wspomniani Amerykanie.

O popularności tego rodzaju turystyki, także w Polsce, świadczyć może chociażby liczba stron internetowych należących do pośredników medycznych specjalizujących się w kompleksowej organizacji wyjazdów do Turcji na przeszczep włosów. Pośrednicy ci, w zależności od firmy, deklarują zakupienie biletów lotniczych dla pacjenta, transfer z lotniska do uprzednio zarezerwowanego hotelu, opiekę tłumacza już na miejscu, w tym podczas konsultacji z lekarzem.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy sędziów w Polsce muszą wybierać sędziowie? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *