Jacek Gdański nowym szefem PANA. Zastąpił Piotra Patkowskiego

Minister finansów Andrzej Domański powołał Jacka Gdańskiego na prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (PANA). Zastąpi on na tym stanowisku odwołanego Piotra Patkowskiego, bliskiego współpracownika byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Zdjęcie

Nowy szef PANA Jacek Gdański i minister finansów Andrzej Domański /Ministerstwo Finansów/X /materiały prasowe

Nowy szef PANA Jacek Gdański i minister finansów Andrzej Domański /Ministerstwo Finansów/X /materiały prasowe Reklama

„Stawiamy na doświadczenie i kompetencje. Powołałem na nowego Prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego Jacka Gdańskiego: biegłego rewidenta, członka komitetów audytu i rad nadzorczych jednostek zaufania publicznego, byłego członka Komisji Nadzoru Audytowego, doświadczonego menadżera z obszaru finansów i ryzyka” – napisał na swoim profilu w serwisie X minister finansów Andrzej Domański. 

Rozwiń

Wcześniej w piątek szef resortu finansów poinformował o odwołaniu z PANA Piotra Patkowskiego, byłego wiceministra finansów w rządzie PiS. Andrzej Domański podkreślił, że „nie ma on kompetencji niezbędnych do pełnienia tej funkcji”.

Reklama

Kim jest Piotr Patkowski?

Piotr Patkowski został prezesem Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego 11 listopada 2023 r. Zastąpił na tym stanowisku Marcina Obronieckiego, który zrezygnował jeszcze przed końcem swojej kadencji. Z kolei Patkowski z resortu finansów i z rządu odszedł „po cichu” – już po wyborach parlamentarnych, a jeszcze przed pierwszym posiedzeniem Sejmu X kadencji ze strony internetowej ministerstwa usunięto jego zdjęcie, życiorys i opis pełnionych funkcji.

O Piotrze Patkowskim, absolwencie prawa na lubelskim UMCS, zrobiło się głośno w 2020 roku, gdy w wieku 29 lat został wiceministrem finansów i Głównym Rzecznikiem Dyscypliny Finansów Publicznych. Był wówczas jednym z najmłodszych członków rządu Mateusza Morawieckiego. Patkowski nadzorował bardzo istotne departamenty w MF: polityki makroekonomicznej i rozwoju rynku finansowego.

Wcześniej Piotr Patkowski pracował w gabinecie politycznym Mateusza Morawieckiego, gdy ten był jeszcze wicepremierem oraz ministrem rozwoju i finansów. Następnie, kiedy Morawiecki został już szefem rządu, Patkowski był jego doradcą. W 2019 r. kandydował na posła, ale nie uzyskał mandatu. 

Polska Agencja Nadzoru Audytowego to stosunkowo „młoda” instytucja – powstała na początku 2020 r. i zastąpiła Komisję Nadzoru Audytowego. PANA sprawuje nadzór nad biegłymi rewidentami, a także firmami audytorskimi. Dba o to, by badania sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów były przeprowadzane w sposób prawidłowy. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 64: Czy prawnicy zaczęli uważać się za bogów? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *