Infosys zamyka oddział w Poznaniu. Duże kontrowersje po decyzji

Infosys, globalna korporacja z branży IT, zlikwiduje oddział w Poznaniu. W związku z tym do zwolnienia pójdzie prawie 200 pracowników – również osoby w ciąży i matki przebywające na macierzyńskim czy urlopie wychowawczym. Zadania, którymi do tej pory zajmowali się poznańscy pracownicy, mają zostać przeniesione do konkurencyjnej firmy w Indiach. Zdjęcie

Infosys likwiduje oddział w Poznaniu. Pracę straci prawie 200 osób. /Indranil Aditya / NurPhoto / NurPhoto via AFP /AFP

Infosys likwiduje oddział w Poznaniu. Pracę straci prawie 200 osób. /Indranil Aditya / NurPhoto / NurPhoto via AFP /AFP Reklama

W Infosys zwolnionych ma zostać 192 pracowników – wynika z danych zgłoszonych do Powiatowego Urzędu Pracy. Jak podaje poznańska „Gazeta Wyborcza”, pracę stracą w dużej mierze specjaliści z branży finansowo-księgowej, głównie kobiety – w tym osoby w ciąży i matki przebywające na macierzyńskim czy urlopie wychowawczym. 

Procesy, które do tej pory były realizowane w oddziale w Poznaniu, mają zostać przeniesione do konkurencyjnej firmy i będą wykonywane w Indiach

Infosys zamyka oddział w Poznaniu. Pracę stracą 192 osoby

Pracownicy Infosys nie kryją rozczarowania decyzją szefostwa i wprost mówią, że czują się oszukani. Firma miała obiecywać im pracę w innych projektach, już po tym, jak okazało się, że klient, dla którego wykonywali usługi, zakończył z nimi działalność.

Reklama

– Do 19 lutego przez cały czas pracodawca utrzymywał nas w przeświadczeniu, że mimo rezygnacji głównego klienta znajdzie dla nas pracę w innych projektach. Zapewniał, że nigdy utrata zlecenia nie będzie wiązała się ze zwolnieniami. Przez cały ten okres musieliśmy przekazywać procesy do konkurencyjnej indyjskiej firmy – powiedział „GW” jeden z pracowników. 

Pracownicy mieli dowiedzieć się o zwolnieniach nagle podczas spotkania online. Na pytanie jednego z nich, czy jest możliwość pracowania dla innych oddziałów Infosys, ponieważ praca odbywa się zdalnie, miał usłyszeć, że nie ma takiej możliwości. 

– W związku z tym, że zwolnienia odbywają się przez likwidację oddziału, dotyczą wszystkich, bez wyjątku. Pokazuje to niestety, jak bezwzględnie działają korporacje, jeśli chodzi o cięcie kosztów – dodaje inny z pracowników. 

Gigant IT komentuje zwolnienia

W sprawie ogłoszonych zwolnień głos zabrała sama firma. – Infosys BPM zakończy działalność w swoim centrum w Poznaniu ze względów biznesowych. Wszyscy pracownicy, których to dotyczy, otrzymają wsparcie w zgodzie z obowiązującymi polskim prawem – powiedziała dziennikowi przedstawicielka firmy Nithya Ruth Abraham. 

Infosys to globalna korporacja z branży IT założona w 1981 roku przez indyjskiego miliardera, NR Narayana Murthy. Na całym świecie zatrudnia ponad 300 tys. osób. Firma jest dostawcą usług outsourcingowych, konsultingowych, IT i technologicznych oraz jednym z największych pracodawców sektora usług w naszym kraju 

W Polsce działa od 2007 r. Infosys Poland do tej pory zatrudniał około 2300 specjalistów z 64 krajów – wynika z informacji zamieszczonych na stronie poznańskiego magistratu. Poznański oddział Infosys działa od grudnia 2020 roku. Firma ma także swoje filie w Łodzi, w Krakowie oraz we Wrocławiu.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *