Gminy nie czekają na rząd. Pierwsze przelewy wkrótce, znamy wysokość

W Świdnicy nie czekają na ustawę gwarantującą wynagrodzenie dla sołtysów. Rada Gminy nie traciła czasu, aż parlament uchwali diety, tylko sama przyjęła podwyżki miesięcznych wypłat dla sołtysów. Nie wszyscy jednak są zadowoleni – w środowisku samorządowym podnoszony jest sprzeciw odnośnie wprowadzenia diet. Zdjęcie

Wynagrodzenie dla sołtysów. W Sejmie złożono projekt ustawy /123RF/PICSEL

Wynagrodzenie dla sołtysów. W Sejmie złożono projekt ustawy /123RF/PICSEL Reklama

Wynagrodzenie dla sołtysów jest przedmiotem dyskusji od wielu miesięcy. W pierwszej połowie 2023 roku, ówczesny rząd PiS przeforsował przepisy nazwane mianem „sołtys plus”. Zmiany gwarantowały sołtysom będącym w wieku emerytalnym dodatek w wysokości 300 zł miesięcznie. Warunkiem było pełnienie funkcji przez minimum dwie kadencje (8 lat) oraz zaświadczenie o niekaralności w związku z pełnioną funkcją. 

Ustawodawca argumentował, że „wysiłek sołtysów włożony w służbę lokalnej społeczności, w związku z brakiem benefitów finansowych z tytułu pełnienia funkcji, nie jest należycie wynagradzany”.

Reklama

Stałe wynagrodzenie dla sołtysów? W Sejmie jest już projekt ustawy

W Sejmie pojawiła się również propozycja wprowadzenie stałego, miesięcznego wynagrodzenia dla sołtysów aktualnie pełniących swoje funkcje. Projekt jednak utknął w sejmowej zamrażarce, a sprawy w swoje ręce postanowiła wziąć gmina Świdnica.

– Do Sejmu trafił projekt, zgodnie z którym sołtysom niezależnie od diet będzie przysługiwało wynagrodzenie związane z pełnioną funkcją. Czekaliśmy na rozwiązania ustawowe, ale decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, stąd nasza uchwała – mówiła podczas sesji rady wójt gminy Teresa Mazurek. 

W Świdnicy już płacą sołtysom

Co ciekawe, w Świdnicy sołtysi mogli liczyć na wynagrodzenie już od kilku lat. Uchwała Rady Gminy Świdnica z dnia 26 marca 2015 roku zagwarantowała świadczenia w wysokości: 

  • 250 zł w sołectwach do 250 mieszkańców;
  • 300 zł w sołectwach od 251 do 750 mieszkańców;
  • 350 zł w sołectwach powyżej 750 mieszkańców. 

Jak donosi „Portal Samorządowy” diety dla sołtysów w Świdnicy mają wzrosnąć – proporcjonalnie w zależności od wielkości sołectwa:

  • powyżej 750 osób – podwyżka z 350 zł na 650 zł;
  • do 750 osób – podwyżka z 300 zł do 500 zł.

Nie wszyscy są na „tak”. Kontrowersje wokół diet dla sołtysów

Nie wszyscy jednak popierają wypłacanie comiesięcznych diet dla sołtysów za pracę na rzecz lokalnych społeczności. Pierwsze kontrowersje pojawiły się już w momencie, kiedy w Sejmie pracowano nad propozycjami dodatku emerytalnego nazwanego „sołtys plus„. Wtedy Senat zaproponował wypłacanie stałej pensji w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za prace.

Głos sprzeciwu podnieśli samorządowcy, którzy twierdzą, że płacenie sołtysom „zniszczy społeczny charakter ich służby”. Według nich, ma istnieć ryzyko, że sołtys zostanie „obudowany etatami”, a także będzie mu grozić odpowiedzialność prawna.  

– Praca społeczna powinna pozostać pracą społeczną; w przeciwnym wypadku okaże się, że zamiast naturalnego wyłaniania się liderów w małych wspólnotach terytorialnych wśród osób zaangażowanych społecznie będziemy mieli wyścig osób widzących w funkcji społecznej sposób na łatwy zarobek – uważa Grzegorz Kubalski, radca prawny, zastępca dyrektora biura Związku Powiatów Polskich, cytowany przez serwis prawo.pl.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Prezydenci i premierzy” o inflacji. „Zgodnie z podręcznikiem, to trzeba by było poczekać” Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *