Budowa CPK. Uszkodzony sprzęt i pościg z siekierą pod Baranowem

Na terenie, na którym trwają prace przygotowawcze do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, w ostatnich dniach doszło do serii incydentów – ustalił portal Money.pl. Uszkodzono koparki, skradziono paliwo i akumulatory. Jakby tego było mało, stróżowi pilnującemu placu maszynowego grożono siekierą. Zdjęcie

Na terenie, na którym ma powstać CPK, są prowadzone prace rozbiórkowe /Oleg Marusic /Reporter

Na terenie, na którym ma powstać CPK, są prowadzone prace rozbiórkowe /Oleg Marusic /Reporter Reklama

Zdewastowany i skradziony między 13 a 15 stycznia sprzęt należał do firmy wykonującej roboty rozbiórkowe na terenie inwestycji – informuje Money.pl. Ślady zniszczeń sugerują, że nie był to tylko akt złodziejski, a raczej próba zniszczenia sprzętu i uniemożliwienia dalszej rozbiórki budynków na terenie pod planowany CPK. Może o tym świadczyć fakt, że do baków koparek dosypano piasku, tym samym je unieruchamiając.

Przy pomocy maszyn wykonywane były przygotowawcze prace budowlane, takie jak roboty rozbiórkowe i wyburzeniowe, przygotowanie bazy materiałowej na placu budowy, wyrównywanie terenu, usuwanie górnej warstwy gleby i odwierty geologiczne. Właściwe prace budowlane, w ramach których CPK „wyrośnie” spod ziemi, będą mogły zacząć się dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

Reklama

Na terenie placu miało dojść także do innego incydentu. Stróżowi nocnemu grożono siekierą. 

– W nocy z 16 na 17 stycznia oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie, że na terenie gminy Wiskitki (pow. żyrardowski) za zgłaszającym, który porusza się samochodem, jedzie mężczyzna, który ma przy sobie siekierę. Zostało złożone zawiadomienie o uszkodzeniu mienia. W tej sprawie prowadzone jest postępowanie pod nadzorem prokuratury. Postępowanie ws. gróźb nie jest prowadzone, bo nie wpłynęło w tej sprawie zawiadomienie – powiedział portalowi st. sierż. Patrycja Sochacka z Komedy Powiatowej Policji w Żyrardowie. 

O zdarzeniu wiedzą władze spółki CPK. – Dołożymy wszelkich starań, żeby sprawca lub sprawcy zostali ujęci i ukarani. Przygotowania do budowy, np. rozbiórki, odwierty, wykupy nieruchomości i przeprowadzki są zaawansowane i kontynuowane. Do mieszkańców apelujemy o spokój, rozsądek i stonowanie emocji – stwierdził w rozmowie z Money.pl rzecznik CPK Konrad Majszyk. 

Co dalej z CPK? Decyzje zapadną po audycie

Pierwszy etap lotniska, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi około 35 mln pasażerów, ma, według harmonogramu przygotowanego przez rząd PiS, zostać uruchomiony w 2028 r. Plan Generalny CPK zakłada, że następnie port będzie w sposób modułowy rozbudowywany. Zdaniem nowego pełnomocnika rządu ds. CPK Macieja Laska, harmonogram ten był „totalnie odklejony od realiów realizowania tak wielkich inwestycji”.

W spółce CPK niebawem rozpocznie się audyt. Po jego zakończeniu okaże się, czy inwestycja będzie kontynuowana. – Rola audytu jest fundamentalna i obejmie m.in. analizę portfela i projektów CPK pod kątem ich zasadności, analizę decyzji i zobowiązań finansowych, analizę struktury spółki, analizę aktywów pod kątem ilościowym i jakościowym, a także analizę zamówień i kontraktów. Już pierwsze analizy wskazują, że trudno znaleźć uzasadnienie dla niektórych wydatków – mówił w środę w Sejmie Maciej Lasek. 

Również w środę zapadła decyzja dotycząca zmian we władzach spółki – odwołano całą poprzednią radę nadzorczą CPK i powołano nowych członków. Jak zapowiedział pełnomocnik rządu, kolejnych należy spodziewać się „w najbliższych dniach”. – Zachodzą zmiany w organach spółki, które umożliwiają lepszą współpracę przy projekcie, ale także jego weryfikacji – zaznaczał. 

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy wracamy w Polsce do rządów prawa? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *