13. emerytura dwa razy dla jednego seniora. ZUS zabrał głos

13. emerytura już za pasem. W kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wysyłał wraz ze świadczeniem dodatek do emerytury w postaci trzynastki. Tę otrzyma każdy, kto ma emeryturę. Co jednak, gdy pobieramy dwa świadczenia naraz? Czy należą się wówczas dwie 13. emerytury? ZUS zabrał głos w sprawie. Zdjęcie

13. emerytura dwa razy dla jednego seniora. ZUS zabrał głos. /123RF/PICSEL

13. emerytura dwa razy dla jednego seniora. ZUS zabrał głos. /123RF/PICSEL Reklama

  • 13. emerytura przysługuje nie tylko emerytom. To świadczenie dostaną również renciści.
  • Otrzymywanie określonego świadczenia jest kluczowe do wypłaty 13. emerytury.
  • ZUS zabrał głos w sprawie wypłaty dwóch trzynastek w przypadku, gdy ktoś pobiera dwa świadczenia uprawnione do dodatku.

13. emerytura trafi w kwietniu nie tylko do emerytów. Dodatkowe świadczenie ZUS wyśle także rencistom. Jeśli pobieramy takie świadczenia jak wcześniejsza emerytura, częściowa emerytura, rodzicielskie świadczenie uzupełniające, renta socjalna, renta szkoleniowa czy też nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, możemy liczyć na wypłatę dodatkowej emerytury. Co jednak, jeśli pobieramy jednocześnie dwa świadczenia, których posiadanie pozwala na otrzymanie 13. emerytury? 

Reklama

Dwie 13. emerytury dla jednego seniora? ZUS wyjaśnia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwiewa jednak wątpliwości. Nawet jeśli dochodzi do sytuacji, gdy zbiega się prawo do dwóch świadczeń, na które przysługuje 13. emerytura, nie ma co liczyć na podwójną wypłatę dodatku. Jeśli więc na przykład wraz z emeryturą pobieramy rodzicielskie świadczenie uzupełniające, nie ma szans byśmy otrzymali podwójną wypłatę 13. emerytury.

Nie ma więc znaczenia, ile świadczeń pobieramy naraz, dostaniemy trzynastkę tylko raz. Przyznawana ona jest bowiem na osobę, a nie na świadczenie. Co więcej, jeśli odbieramy te dwa różne świadczenia z różnych organów – np. z ZUS i KRUS, to i tak 13. emerytura zostanie wysłana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kiedy 13. emerytura? ZUS już niebawem wyśle pieniądze

Wypłata 13. emerytury 2024 odbędzie się w kwietniu. ZUS wyśle świadczenie w zwyczajowym terminie otrzymywania przelewu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wyjątkiem są ci, którzy otrzymują emeryturę zwyczajowo 1. dnia miesiąca, ponieważ im ZUS wypłaci emeryturę za kwiecień wraz z trzynastką wcześniej na koniec marca. Wypłaty 13. emerytury przypadną w te dni:

  • 1. dzień miesiąca – poniedziałek (wypłata wcześniej 29 marca w piątek, bo 1 kwietnia to święto),
  • 5. dzień miesiąca – piątek,
  • 6. dzień miesiąca – sobota (wypłata w piątek 5 kwietnia),
  • 10. dzień miesiąca – środa,
  • 15. dzień miesiąca – poniedziałek,
  • 20. dzień miesiąca – sobota (wypłata w piątek 19 kwietnia),
  • 25. dzień miesiąca – czwartek.

Ile wynosi 13. emerytura?

Waloryzacja emerytur podniosła kwotę minimalnej emerytury. Która jest kluczowa dla wypłat 13. emerytury, ponieważ to właśnie w tej kwocie ZUS wypłaca dodatek. W tym roku wyniesie on 1780,96 zł. Emeryci dostaną tyle bez względu na to, ile mają wypłacane zasadniczej emerytury.

Przemysław Terlecki 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: ESG dla każdego Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *