Na komisję do wojska biegiem marsz! Oto plany MON na 2025 rok

Co roku młodzi, ale już pełnoletni obywatele naszego kraju przechodzą kwalifikację wojskową. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o planach na 2025 rok – na badania będzie musiało się stawić ok. 230 tys. osób.

Wojsko wezwie 230 tys. osób. "Szeroko zakrojona kwalifikacja wojskowa"

fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

W wyniku nowelizacji przepisów dotyczących obronności kraju poszerzony został krąg osób zobowiązanych do stawienia się na kwalifikację. To działania wynikające z planów rozbudowy armii do nawet 300 tys. żołnierzy.

Kto otrzyma wezwanie na kwalifikację wojskową?

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze o szeroko zakrojonej kwalifikacji wojskowej – na badania ma zostać wezwanych ok. 230 tys. osób. MON planuje, że kwalifikacja ta potrwa od 3 lutego do 30 kwietnia 2025 roku. Jak czytamy w projekcie rozporządzenia, wezwanie do kwalifikacji wojskowej w 2025 roku otrzymają:

  • mężczyźni urodzeni w 2006 r.;
  • mężczyźni urodzeni w latach 2001–2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • osoby, które w latach 2023 i 2024:
    • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
    • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;
  • kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety, pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;
  • osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa, ale nie każdy dostanie książeczkę

W ramach kwalifikacji można otrzymać kategorie:

  • A – zdolny do czynnej służby wojskowej,
  • B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej,
  • D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk,
  • E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju i w czasie wojny.

Kwalifikacja wojskowa zastąpiła w 2009 r. pobór, kiedy obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona w związku z przejściem na armię zawodową. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego obywateli pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku. Zawieszenie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiennictwa przed komisją lekarską.

Warto przypomnieć, że zgodnie z nowymi przepisami książeczka wojskowa jest wręczana tym, którzy zdecydują się wstąpić do wojska.

Szkolenia wojskowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Tym bardziej że można sporo zarobić

Blisko 15 tys. młodych ludzi od początku roku wzięło udział w programie Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, a w planie są kolejne turnusy. Niewątpliwie przyciąga ich nie tylko potrzeba zdobycia nowych umiejętności, ale przede wszystkim niemałe wynagrodzenie.

Czytaj dalej…

Oprac. JM

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *