„Jak ocenia Pani/Pan start Daniela Obajtka w wyborach do Parlamentu Europejskiego?” – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Daniel Obajtek
Daniel Obajtek otwiera listę PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu wyborczym numer 9, obejmującym województwo podkarpackie. W przeszłości Obajtek startował już w wyborach samorządowych — w latach 2006-2015 był wójtem gminy Pcim (województwo małopolskie).
Daniel Obajtek to były prezes PKN Orlen
W późniejszych latach pełnił funkcję prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (2016-2017), członka rady nadzorczej spółki Lotos Biopaliwa (2016-2018), prezesa grupy Energa (2017-2018) oraz prezesa PKN Orlen (2018-2024).
Jako prezes Orlenu przeprowadził fuzję Orlenu z Lotosem, która budziła kontrowersje ponieważ wymagała sprzedaży 30 proc. akcji gdańskiej rafinerii Lotosu saudyjskiej spółce Saudi Aramco oraz 417 polskich stacji Grupy Lotos węgierskiemu koncernowi MOL. Zwracano uwagę, że poprzez MOL na polski rynek paliwowy mogą wejść Rosjanie (choć węgierska spółka zaprzecza jakimkolwiek powiązaniom z Rosją), oraz że Saudi Aramco również może zbyć aktywa w Polsce np. na rzecz Rosjan.
Za czasów Obajtka Orlen zdobył też kontrolę nad prasą regionalną, przejmując w 2021 roku Polska Press Grupę. Pod kontrolą Orlenu gazety wydawane przez Polska Press zaczęły prezentować prorządową linię. Orlen przejął też zajmującą się kolportażem spółkę Ruch.
Orlen Obajtka był też oskarżany o manipulowanie cenami benzyny — spółka miała m.in. obniżyć jej cenę, bez uzasadnienia rynkowego, przed wyborami parlamentarnymi z października w 2023 roku. W efekcie na wielu stacjach zaczęło brakować benzyny, co maskowano m.in. informacjami o awariach dystrybutorów.
W ostatnich tygodniach głośno jest o działalności szwajcarskiej spółki Orlenu, Orlen Trader Switzerland (OTS). Orlen, w związku z wypłatą zaliczki na ropę, która miała być dostarczona za pośrednictwem OTS, stracił 1,6 mld zł. Ponadto, jak pisała w kwietniu „Rzeczpospolita”, ABW ostrzegała Daniela Obajtka, prezesa Orlenu, przed zatrudnieniem pochodzącego z Bliskiego Wschodu Samera A., który stanął na czele OTS, ze względu na podejrzenia o arabski ekstremizm. Onet ujawnił z kolei, że Samer A. ma być powiązany z libańskim Hezbollahem. Samer A. miał być też podejrzany o nielegalny obrót ropą z Iranu, objętą amerykańskimi sankcjami.
Sam Obajtek przekonuje, że nie ma nic do ukrycia i sugeruje, że wszystkie ataki na niego mają charakter polityczny. W jednym z ostatnich wpisów przypominał też, że w Polsce o winie decyduje sąd.
Sondaż: 67 proc. osób z wykształceniem wyższym negatywnie ocenia start Daniela Obajtka w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak oceniają start Obajtka w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Jak się okazało pozytywnie start Obajtka ocenia 19,7 proc. badanych.
Negatywnie start Obajtka w wyborach ocenia 57,9 proc. respondentów.
Zdania w tej sprawie nie ma 22,4 proc. badanych.
(na wykresie kołowym wyniki zaokrąglone są do liczb całkowitych)
– Więcej niż sześciu badanych na dziesięciu (63%) w wieku od 35 do 49 lat negatywnie ocenia start Daniela Obajtka w wyborach do PE. Najczęściej złe zdanie o tym fakcie wyrażają respondenci z wykształceniem wyższym (67%). Dwie osoby na trzy (66%) z miast o wielkości między 100 a 199 tys. mieszkańców oraz nieco mniejszy odsetek (64%) badanych z dochodem między 3001 a 5000 zł netto negatywnie ocenia start Daniela Obajtka w wyborach do PE — komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes agencji badawczej SW Research.
Metodologia badania
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 30 kwietnia-2 maja 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.