Fala gorąca w Polsce. Lekarz ostrzega młodych i aktywnych

Do Polski nadciąga następna fala gorąca. Te jednak, jak ostrzegają medykzy, stanowią zagrożenie nie tylko dla osób starszych, ale również dla młodych i aktywnych fizycznie. Temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza podnoszą ryzyko odwodnienia, wycieńczenia, zaburzeń świadomości oraz udaru cieplnego.

Fala gorąca w Polsce. Lekarz ostrzega młodych i aktywnych 5

Gorączka zagraża odwodnieniem nie tylko seniorom, ostrzegają lekarze

Fotografia: Goffkein / Adobe Stock

PAP, oprac. Joanna Kamińska

W wywiadzie dla PAP internista dr Paweł Banaś ze szpitala im. św. Barbary w Sosnowcu wyjaśnił, że odwodnienie to nie tylko niedobór płynów, ale często również zaburzenia elektrolitowe, które mogą wpływać na funkcjonowanie całego ustroju.

Reklama Reklama

– Może prowadzić do różnych negatywnych konsekwencji – od osłabienia, zawrotów i bólów głowy po przyspieszone bicie serca czy komplikacje zakrzepowo-zatorowe – stwierdził dr Paweł Banaś.

Fala gorąca w Polsce. Lekarz ostrzega młodych i aktywnych 6 Prawo Gdy temperatura przekroczy limit 35 stopni, nastąpi koniec pracy. Nowe zasady to rewolucja

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji przepisów BHP, który zakłada wprowadzenie limitów temperatur w m…

Gorączka zagraża nie tylko seniorom. Ostrzeżenie od lekarza

Osoby starsze są szczególnie podatne na odwodnienie. Jak zaznaczył ekspert, u osób w podeszłym wieku osłabione jest odczuwanie pragnienia, co ułatwia przeoczenie momentu, w którym organizm zaczyna domagać się płynów. Dodatkowym ryzykiem może być podejmowanie aktywności na zewnątrz w najgorętszych porach dnia, bez odpowiedniego nakrycia głowy, lekkiego stroju czy zapasu wody.

Dr Banaś zwrócił uwagę, że ostrożność powinny zachować również osoby w pełni sił, zwłaszcza jeśli mimo wysokich temperatur kontynuują intensywne ćwiczenia lub inne znaczne obciążenia fizyczne. Jego zdaniem w czasie upałów należy zwiększyć spożycie płynów – u osób zdrowych nawet do 3–3,5 litra dziennie, a przy większym wysiłku jeszcze bardziej.

– Wysiłek fizyczny nie powinien być podejmowany w szczytowych godzinach temperatury, między 10 a 16. Trening, jeśli jest to możliwe, lepiej przenieść na poranek lub wieczór, kiedy jest chłodniej. To nie jest również odpowiedni czas na rozpoczynanie intensywnej aktywności, jeśli wcześniej organizm nie był do niej przyzwyczajony – podkreślił lekarz.

Fala gorąca w Polsce. Lekarz ostrzega młodych i aktywnych 7 Zanim Wyjedziesz Fala upałów w Europie. W turystyce zapanował chaos. Najgorzej jest w dwóch krajach

Ostatnie dni przyniosły w wielu krajach Europy potężne upały. Temperatury we Włoszech, Francji czy Niemczech sięgały ponad 40 stopni Celsjusza. Syn…

Jakie objawy mogą świadczyć o przegrzaniu organizmu

Specjalista podkreślił, że reakcja na pierwsze symptomy przegrzania zależy od ich intensywności. W łagodniejszych przypadkach, takich jak skurcze cieplne lub osłabienie, pomocne może być przeniesienie osoby do chłodniejszego miejsca, stopniowe nawadnianie oraz schładzanie ustroju, na przykład przez zraszanie chłodną wodą. Jeśli jednak pojawią się zaburzenia świadomości, może to wskazywać na udar cieplny, który wymaga pilnej pomocy medycznej.

Lekarz przypomniał, że podczas upałów kluczowe jest regularne picie wody, unikanie wysiłku w najgorętszych porach dnia, noszenie lekkiego, jasnego ubrania oraz nakrycia głowy. Szczególną uwagę należy zwracać na dzieci, osoby starsze i osoby z chorobami przewlekłymi, ale – jak zaznaczył dr Banaś – wysokie temperatury mogą być niebezpieczne również dla osób dotąd zdrowych.

Fala gorąca w Polsce. Lekarz ostrzega młodych i aktywnych 8 Zdrowie To nie woda nawadnia najlepiej, a 8 szklanek dziennie to mit. Badacze obalili powszechną tezę

Nadchodzi apogeum fali upałów w Polsce. Z powodu narażenia na wysokie temperatury organizm traci więcej wody wraz z potem, dlatego w tym czasie mus…

Do Polski dotrze kolejna fala upałów. Nawet 38 st. C na termometrach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w środę będzie słonecznie. Temperatura maksymalna nad morzem wyniesie około 20 st. C, na północnym wschodzie – 23 st. C. Na większości obszaru temperatura od 25 do 28 st. C. Najcieplej będzie na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą nawet około 30 st. C. Wiatr słaby, z północnego zachodu.

W weekend fala upałów ma się nasilić – termometry mogą wskazać w niektórych miejscach 36 st. C, a w niedzielę do 38 st. C.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *