Polski rynek magazynowy rośnie w dwucyfrowym tempie

30,5 mln m kw. – tyle, według danych firmy CBRE, wyniosła na koniec trzeciego kwartału 2023 roku wielkość powierzchni magazynowej w Polsce. To wzrost o 12 proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Jak podkreślono, polski rynek magazynowy jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. Zdjęcie

Polski rynek magazynowy jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie /123RF/PICSEL

Polski rynek magazynowy jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie /123RF/PICSEL Reklama

Polski rynek magazynowy jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie – wynika z danych firmy CBRE. Od początku roku na rynku przybyło 3,1 mln m kw. powierzchni magazynowej, o 11 proc. mniej niż w tym samym okresie ub.r. – dodano.

Na koniec trzeciego kwartału 2023 r. wielkość powierzchni magazynowej w Polsce wyniosła 30,5 mln m kw., co w porównaniu do tego samego okresu ub.r. oznacza wzrost o 12 proc. – wynika z danych firmy doradczej CBRE. 

2,5 mln m kw. magazynów w budowie. Większość to budowle spekulacyjne

Jak przekazano w raporcie, w budowie jest 2,5 mln m kw. magazynów, czyli o 47 proc. mniej niż w tym samym okresie rok temu, ale o 17 proc. więcej niż w II kwartale br. Ponad połowa (53 proc.) powstających magazynów to budowy spekulacyjne, które na etapie realizacji nie mają jeszcze zagwarantowanych najemców – podano.

Reklama

Od początku tego roku na rynku pojawiło się 3,1 mln m kw. nowej powierzchni magazynowej, czyli o 11 proc. mniej niż w tym samym okresie minionego roku; najwięcej przybyło w regionie warszawskim (539,1 tys. m kw.) i w Katowicach (471,7 tys. m kw.).

Zgodnie z danymi CBRE, w 2023 r. w regionie warszawskim wynajęto 780 tys. m kw. magazynów, w Katowicach 655 tys. m kw., a we Wrocławiu 578 tys. m kw.

Całkowity popyt na magazyny odnotowany od początku tego roku wyniósł 3,9 mln m kw. Choć to o jedną czwartą (25 proc.) mniej niż w tym samym czasie minionego roku, to porównując wyniki z trzeciego kwartału z drugim widać wzrost o 56 proc.” – podała firma.

59 proc. umów na wynajem magazynów podpisanych w tym roku stanowiły nowe kontrakty.

Kto najemcą magazynów? Prym wiedzie jeden sektor

Cytowany w raporcie Maciej Gierak z CBRE zauważył, że sektor produkcyjny utrzymuje wysoką pozycję wśród najemców magazynowych. Jego udział w tym roku sięgnął niemal jednej czwartej wszystkich umów.

„Prym wiodą jednak operatorzy logistyczni, głównie wyspecjalizowani, zajmujący się odbiorem towaru od sprzedawcy, przechowywaniem go we własnym magazynie, kompletowaniem i dostarczaniem do klientów końcowych. Odpowiadają oni za niemal połowę całej aktywności popytowej na rynku” – stwierdził ekspert.

Jak wynika z danych CBRE, średni poziom pustostanów na rynku magazynowym w trzecim kwartale br. wzrósł o 3,5 pp. rdr oraz o 1 pp. w odniesieniu do poprzedniego kwartału i wynosi 7,7 proc. Najniższy jest w Trójmieście, Białymstoku i Rzeszowie, gdzie spadł poniżej 2 proc. Jednocześnie w regionie Łodzi czy Wrocławia odsetek niewynajętych powierzchni magazynowych sięga niemal 10 proc.

„Zróżnicowane są także koszty wynajmu. W większości głównych rynków regionalnych wynoszą one 3,9-5,4 euro za m kw. za miesiąc, a w stolicy i jej okolicach sięgają nawet 7,5 euro za m kw. za miesiąc” – podało CBRE. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 56: Spór o Trybunał Konstytucyjny. Kto pamięta, od czego się zaczęło? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *