Polska zyska dostęp do wysokorozdzielczych danych z obserwacji Ziemi, a firmy wiedzę z zakresu produkcji i integracji systemów satelitarnych
Piotr Mazurkiewicz
Jak poinformował Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, koszt budowy satelitów to 85 mln euro. Zgodnie z zapowiedziami resortu dzięki projektowi Polska zyska dostęp do wysokorozdzielczych danych z obserwacji Ziemi, a firmy wiedzę z zakresu produkcji i integracji systemów satelitarnych.
Kosmiczne oczy Polski
– Dane uzyskane dzięki satelitom będą służyły m. in. rejestrowaniu, ocenie i monitorowaniu skutków zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska, a także do oceny bezpieczeństwa, czy np. do określenia wysokości wsparcia państwa dla rolników i przedsiębiorców. Obecnie Polska nie posiada własnych satelitów, a zapotrzebowanie na dane o wysokiej rozdzielczości jest bardzo duże – wyjaśnia Waldemar Buda.
W ramach umowy mają powstać co najmniej cztery satelity – trzy optoelektroniczne i jeden radarowy. Resort technologii wskazał, że rosnące znaczenie przestrzeni kosmicznej stale wpływa na postęp technologiczny i naukowy w wielu sektorach gospodarki, a pośrednio także na życie nas wszystkich. W gospodarce przestrzennej używa się danych satelitarnych dla potrzeb planowania przestrzennego i zarządzania przestrzenią.
Przez satelitę do wiedzy
– Równie ważnym celem porozumienia jest możliwość pozyskania unikalnej wiedzy przez polskie podmioty z branży systemów satelitarnych. Zdobyte przez polskie firmy kompetencje zaowocują nowymi kontraktami, zapewnią im miejsce w europejskich łańcuchach dostaw i udział w kluczowych projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej – dodała wiceminister Kamila Król.