W sobotę, 26 kwietnia, z okazji rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego w Warszawie odbędzie się „Piknik 1000-lecia”, który „przeniesie uczestników do czasów średniowiecznych”. Powstaną osady wzorujące się na staropolskich oraz wioska rybacka. Będzie możliwość spróbowania tradycyjnych potraw oraz przymierzenia dawnego uzbrojenia. Na specjalnym koncercie wystąpią Kayah, Organek oraz Sobel.
Wszystkie wydarzenia związane z 1000-leciem koronacji Bolesława Chrobrego będą bezpłatne.
Jacek Nizinkiewicz
Donald Tusk objął honorowy patronat nad obchodami 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Jednak premier może nie być obecny w stolicy podczas wydarzenia, ponieważ, podobnie jak prezydent Andrzej Duda, ministrowie oraz przedstawiciele Sejmu i Senatu wezmą udział w uroczystym posiedzeniu w Gnieźnie. – Możliwe, że dołączy do warszawskich obchodów wieczorem, ale tak jak każdy Polak. To nie będą uroczystości polityczne ani partyjne, a tym bardziej nie będą miały związku z trwającą kampanią prezydencką – przekonuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” minister z KPRM.
1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego. Uroczystości w Warszawie bez prezydenta Warszawy
Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie weźmie udziału w obchodach w stolicy, ponieważ w tym czasie będzie w innym miejscu w Polsce prowadził kampanię wyborczą. Stołeczny ratusz również nie parti-cypuje w obchodach. Nie przewidziano również obecności zagranicznych gości – formuła wydarzenia tego nie zakłada.
– To nie są polityczne obchody, lecz wydarzenie dla Polaków, którzy mają powody do radości i mogą świętować wesoło. Żaden z polityków nie otrzymał zaproszenia ani nie będzie przemawiał, ponieważ nie chcemy, aby 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego dzieliła, lecz łączyła. Politycy mogą wziąć udział w uroczystościach na takich samych zasadach jak każdy inny obywatel – mówi jeden z współpracowników Donalda Tuska.
Uroczystości nie organizuje KPRM (premier jedynie im patronuje), lecz spółki Skarbu Państwa. Orlen i PKO BP biorą na siebie cały ciężar finansowy organizacji. Z kolei TVP organizuje 26 kwietnia wielki bezpłatny koncert o godzinie 20.30 na błoniach Stadionu Narodowego, w którym weźmie udział ponad 20 polskich gwiazd, w tym Kayah, Organek i Sobel. Wydarzenie będzie transmitowane przez TVP.
Program obchodów 1000-lecia koronacji Chrobrego: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Program wydarzeń jest już ustalony, chociaż w szczegółach może jeszcze ulec zmianom. Uroczystości rozpoczną się przy skwerze Tadeusza Kahla i będą trwały w rejonie Wybrzeża Kościuszkowskiego. Ruch miejski nie zostanie wstrzymany – wręcz przeciwnie, komunikacja publiczna w okolicy ma być wzmocniona. Obchody będą podzielone na trzy części: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Pierwsza część będzie typowo historyczna, koncentrując się na koronacji oraz przypomnieniu polskich władców i znakomitych Polaków. Następna część skupi się na najnowszej historii, celebrując współczesnych bohaterów narodowych i ukazując nasze osiągnięcia.
Atrakcje będą podzielone na strefy średniowiecza, współczesności oraz przyszłości. Wszystkie będą bezpłatne. Znajdą się tam osady stylizowane na staropolskie, wioska rybacka, baśniowy świat polskich legend, animatorzy będą opowiadać anegdoty i zachęcać do udziału w wydarzeniach. Będzie można skosztować dawnych potraw, wziąć udział w warsztatach tkackich i kaletniczych, a także przymierzyć uzbrojenie na specjalnym stanowisku – można przeczytać w planie „Pikniku 1000-lecia”, do którego dotarła „Rzeczpospolita”. W strefie średniowiecza przewidziane są również „atrakcje, które przeniosą uczestników w czasy średniowieczne. W programie jest budowa obozowiska oraz różnorodne warsztaty, takie jak kramarze, ceramika, wyroby skórzane, herbaciarze, pisanie gęsim piórem, kowalstwo, pieczenie podpłomyków, garncarstwo oraz wytapianie szkła”.
Źródło