Szef Pentagonu Pete Hegseth nie będzie obecny na zbliżającym się spotkaniu grupy Ramstein, koalicji wielu krajów, które dostarczają pomoc wojskową Ukrainie od czasu inwazji Rosji w 2022 r., jak podaje Defense News, powołując się na urzędników z Europy i Stanów Zjednoczonych.
Spotkanie zaplanowane na 11 kwietnia będzie pierwszym, na którym nie będzie obecny sekretarz obrony USA, co podkreślił amerykański portal, dodając, że nie przewiduje się, aby Hegseth wziął udział w spotkaniu koalicji zdalnie.
Hegseth był obecny na dyskusjach w Ramstein 12 lutego, ale po raz pierwszy spotkaniu nie przewodniczyły Stany Zjednoczone. Na prośbę USA rolę przewodniczącego przejęła Wielka Brytania. 11 kwietnia zarówno Wielka Brytania, jak i Niemcy mają przewodniczyć spotkaniu.
Dla Europejczyków nieobecność amerykańskiego ministra obrony oznacza kolejny sygnał, że administracja prezydenta Donalda Trumpa przywiązuje minimalną wagę do kwestii wyposażenia Ukrainy, co Hegseth jasno wyraził podczas spotkania w lutym, według Defense News. Wówczas szef Pentagonu zachęcał europejskich ministrów do wzmocnienia własnych środków obronnych zamiast polegania na wsparciu USA dla obrony kontynentu.
Poprzednik Hegsetha, Lloyd Austin, odegrał kluczową rolę w utworzeniu Ramstein Group wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Od tego czasu koalicja pomogła w zebraniu i koordynacji ponad 126 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy, z czego około połowa pochodziła ze Stanów Zjednoczonych, jak zauważa Defense News.
Europejscy członkowie grupy rozważali alternatywne formaty działań po zwycięstwie Trumpa w wyborach, stwierdziła Celeste Wallander, starsza urzędniczka Pentagonu pod przewodnictwem prezydenta Joe Bidena. W tym czasie uzgodniono, że Niemcy i Wielka Brytania przejmą inicjatywę od USA (PAP)
system operacyjny/ap/