Decyzją internautów Młodzieżowym Słowem Roku 2024 zostało słowo „sigma”. Wyjaśniamy, co właściwie oznacza.
Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2024.
adm
Wydawnictwo Naukowe PWN zaprezentowało we wtorek słowa i wyrażenia, które zwyciężyły w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Na liście, z której wybrano wygranych, znajdowały się między innymi słowa „skibidi”, „czemó” „sigma”, „delulu” czy „GOAT”.
Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Co oznacza wygrany wyraz „sigma”?
Do 30 listopada internauci mogli zdecydować, które z 20 finałowych słów zostanie Młodzieżowym Słowem Roku 2024. Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpiło we wtorek 10 grudnia.
W tym roku największą popularnością wśród internautów cieszyło się słowo „sigma”. Wyraz ten wywodzi się z manosfery – nieformalnej sieci blogów, forów internetowych i stron internetowych, które skupiają się na kwestiach związanych z mężczyznami i męskością. Pierwotnie było ono składnikiem wyrażenia „sigma man”, czyli „mężczyzna sigma”. Wyraz przekroczył jednak ten zamknięty obszar i wszedł do języka potocznego. Określenie to odnosi się do osoby odnoszącej sukcesy i pewnej siebie, którą można podziwiać. Sigma to ktoś przekonany o swojej wyjątkowości, ale jednocześnie ktoś, kto się z tym nie afiszuje. „Sigma” ustala także zasady, których bezwzględnie przestrzega. Słowo występuje też w rozmaitych połączeniach – na przykład „skibidi sigma”, „sigma rizz”, które wzmacniają jego pozytywny wydźwięk.
Drugim wyrazem z kolejną najwyższą liczbą głosów jest „azbest „. To słowo nieokreślone semantycznie, ale intencjonalnie humorystyczne nawiązanie do filmów i memów o „wylewaniu azbestu”. Zalewanie azbestem może być też aluzją do patodeweloperki oferującej niską jakość za duże pieniądze oraz niszczącej środowisko naturalne. Asbestos to słowo greckie, znaczy „nieugaszony, niepalny”.
Uznanie internautów zyskało także wyrażenie „brainrot” – pejoratywne określenie treści kulturowych i stylu komunikacyjnego, tworzonych przez młodych użytkowników TikToka, którzy należą głównie do pokolenia Alfa i są nieustannie „podłączeni” do mediów społecznościowych. Słowo wywodzi się z języka angielskiego, gdzie oznacza „gnicie mózgu” i nazywa praktykę tworzenia i pochłanianie treści wyłącznie rozrywkowych, wiralowych, memicznych, niemających określonego znaczenia i celu.
Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku
Plebiscyt na najpopularniejsze Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest przez wydawnictwo PWN i Uniwersytet Warszawski. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku.
W ubiegłym roku – w głosowaniu, w którym wzięło udział 140 tys. internautów – największą popularnością cieszyło się słowo „rel” wyrażające zgodę z przedmówcą. Słowo to zdobyło 19 tys. głosów. Nagrodę Jury otrzymał zaś wyraz „oddaje”.
O wszystkich nowych słowach i trendach przeczytać można na stronach Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży.