Hiszpańska wioska wystawiona na sprzedaż. Chętny musi wyłożyć 600 tys. euro

Hiszpania od wielu lat zmaga się z procesem wyludniania się wiosek. Młodzi mieszkańcy wyjeżdżają do dużych aglomeracji w poszukiwaniu pracy, a starsi umierają. Okazuje się, że za 600 tys. euro (ponad 2,6 mln zł) można kupić położoną w pobliżu granicy z Portugalią, opustoszałą wieś Salto de Castro. Zdjęcie

W Hiszpanii można kupić całą wieś. Źródło: Balles2601 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0. /

W Hiszpanii można kupić całą wieś. Źródło: Balles2601 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0. / Reklama

Ostatni mieszkańcy wioski, w której przed ponad stuleciem mieszkało 100 osób, opuścili ją przed 30 laty wyprowadzając się do jednej z hiszpańskich aglomeracji. Ponad dwie dekady temu wioska została przejęta przez biznesmena, który chciał odnieść sukces w branży turystycznej.

Wioska w Hiszpanii wystawiona na sprzedaż

Na terenie hiszpańskiej wioski znajdują się 44 domostwa, kościół, a także budynek dawnej szkoły podstawowej. Zainteresowani kupnem Salto de Castro muszą mieć na uwadze, iż konieczne jest wyłożenie dodatkowych pieniędzy na dokonanie remontów, bo większość znajdujących się tam zabudowań została w ostatnich dekadach splądrowana i częściowo zniszczona.

Reklama

Ambitne plany hiszpańskiej firmy

W 2000 r. opustoszała wieś Salto de Castro w hiszpańskiej prowincji Zamora została przejęta przez spółkę z Toledo. Firma planowała zainwestować w niezamieszkaną wioskę 5 mln euro i stworzyć małą turystyczną miejscowość.

Plany zakładały, że we wsi położonej w pobliżu tamy na rzece Duero powstaną m.in. hotel, sklepy i restauracje. Z czasem okazało się, że projekt, na który inwestor wydał 300 tys. euro, nigdy nie doszedł do skutku, a urokliwa wioska nadal czeka na nowych mieszkańców.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy wracamy w Polsce do rządów prawa? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *