Ścieranie kurzu, wyprowadzanie psa na spacer i pieczenie kurczaka — to tylko niektóre z czynności, które pracownicy zdalni wydają się wykonywać między (lub czasami zamiast) swoich obowiązków zawodowych. Ten trend budzi obawy wśród pracodawców. Według informacji z platformy Freelancehunt firmy coraz częściej poszukują pracowników zewnętrznych, a ich budżety na ten cel wzrosły o bezprecedensowe 51,5 procent.
Osoby zatrudnione przyznają również, że podczas pracy w domu ich spotkania biznesowe często przeplatają się ze spotkaniami towarzyskimi. W anonimowej ankiecie przeprowadzonej przez Freelancehunt przyznali się do wykonywania takich czynności, jak sprzątanie, wyprowadzanie psów, robienie zakupów, naprawa rowerów, przygotowywanie kolacji, zabawa z dziećmi, medytacja, a nawet nauka nowego języka.
– Zasugerowałbym dodanie do tej kompilacji innych działań związanych z pracą zdalną, co samo w sobie nie jest problematyczne, pod warunkiem, że zadania są wykonywane sprawnie. Jednak ten model wymaga uwzględnienia unikalnego charakteru pracy, dojrzałości zespołów i organizacji, a także jasno zdefiniowanych metryk wyników, ponieważ terminowe rezultaty są kluczowe dla biznesu – zauważa Bartłomiej Grygowicz, delivery manager i mentor w analizie biznesowej.
Wygląda na to, że nie ma potrzeby rejestrowania „pustych” godzin w pracy, o ile zadania wyznaczone na dany dzień są wykonywane. Krytycznym czynnikiem jest wyraźne określenie celów, przydzielenie odpowiednich ram czasowych na ich osiągnięcie i zapewnienie odpowiedzialności za wyniki. W tym kontekście nie ma znaczenia, czy zespół pracuje z domu czy z biura.
– Praca w biurze, mimo że wydaje się zapewniać większą kontrolę nad pracownikami, nie prowadzi automatycznie do wzrostu wydajności – podkreśla Oleg Topchiy, założyciel Freelancehunt.
W rezultacie doprowadziło to do gwałtownego rozwoju rynku freelancerów. Historyczny wzrost budżetów freelancerów w Polsce osiągnął 51,5%, podczas gdy w Europie Środkowo-Wschodniej budżety wzrosły o 26%. Liczba klientów w tym regionie wzrosła o 11,6%, podczas gdy populacja freelancerów wzrosła o 14,4%. Co najważniejsze, ponad 97% projektów jest realizowanych bez żadnych sporów.
red./ Freelancehunt